Parke seçerken çok dikkatli davranmalı, ortamına göre parke seçimi yapmanız gerekmektedir. Sizlere, size en uygun parkeyi nasıl seçebileceğinize yardımcı olacak bazı bilgiler sunmaya çalışacağız. Öncelikle parkenin nerede ve hangi ortamda kullanılacağına karar vermeli ve belirlemelisiniz.

Sürekli su içinde kalacak bir ortamda banyoda, havuz kenarında, saunada, hatta hamamda maun, kayın,ceviz renk renk parke kullanabilir, üstelik bu parkeler kabarmaz deforme olmaz, daha sonra silim, sistre yada cila da gerektirmez. Kullanım amacı, görselliği, bakım masrafı dikkate alınarak bütçenize göre parke seçimimizi yapmak en doğru davranış şekli olacaktır.

Parke Çeşitleri

Masif Parke

Ahşabın kimyasal yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmadan kendi doğal  yapısı korunan ahşap yer kaplama malzemesidir. Çeşitli ebatlarda üretile bilen masif parkenin yüzeyleri düzgün kısa ve uzun kenarlara açılan lamba zıvanalar ile sağ ve sol olarak bir birilerine birleşmesi sonucu zemine yapıştırılması mümkündür. Genel olarak masif parke 14 mm ve 22 mm olarak kalınlıkları değişkenlik gösterebilir. masif parke özelliği itibari ile defalarca sistre edilebilir ve ilk gün ki gibi görünüm  sağlayabilir.

Islak zemin parkeleri

Kalite ve görselliğine bağlı olarak fiyatları çok değişkendir.Direk her türlü zemine döşenebilinir.

Lamine parkeler

Fabrika ortamında işlenmiş, üst tabakasında boya, film tabakası olmayan gerçek ağaç desenli parkelerdir. Kolayca çizilebilir. Fiyatı laminat parkelere göre misli misli fazladır. Altına şilte döşenir. Bakım gerektirir. Silim, sistre, cila bedeli söküp laminat parke yapmakdan bile; daha pahalı olacaktır. Üzerinde yaşam olmayınca; masif parkeye göre daha zor genleşen ve kabaran parkelerdir.

a) Tek strip lamine parkeler(Plank),bir parke döşeme elemanında uzun yönünde tek parça parke görüntüsü vardır.Fiyatı,İki strip lamine parkelerden daha pahalıdır.

b) İki strip lamine parkeler,bir parke döşeme elemanında uzun yönünde iki parça parke görüntüsü vardır.Fiyatı,İki strip lamine parkelerden daha ucuz, üç strip lamine parkelerden daha pahalıdır.

c) Üç strip lamine parkeler,bir parke döşeme elemanında uzun yönünde üç parça parke görüntüsü vardır. Fiyatı, bir ve İki strip lamine parkelerden daha ucuzdur.

Laminant Parkeler

Preslenmiş bir ahşap tabaka üstüne ahşap desenli film çekilerek ahşap havası verilen parkelerdir. Fiyatı Lamine ve ahşap parkeye göre 2-3 misli daha ucuzdur. Laminat parkeler yüksek trafiğe aşınmaya dayanıklı ve normal laminant parkeler olarak iki ayrı yüzey sertliğinde döşenebilir. Altına şilte döşenir. Üstü film tabakası olduğu için silim, sistre, cila yapılmaz, bakım gerektirmez, gereğinde sökülüp yeniden döşenir. Amerika ve avrupada yaygın olarak kullanılır.Duvarla genleşme mesafesi bırakılarak döşenmelidir. Üzerinde yaşam olmayınca; masif parkeye göre daha zor genleşen ve kabaran parkelerdir.

a) Tek strip laminant parkeler;bir parke döşeme elemanında uzun yönünde tek parça parke görüntüsü vardır.Bir,İki,üç stripli olması fiyatı değiştirmez.

b) İki strip laminant parkeler;bir parke döşeme elemanında uzun yönünde iki parça parke görüntüsü vardır.Bir,İki,üç stripli olması fiyatı değiştirmez.

c) Üç strip laminant parkeler;bir parke döşeme elemanında uzun yönünde üç parça parke görüntüsü vardır.Bir,İki,üç stripli olması fiyatı değiştirmez.

Görüldüğü üzere görsel bir malzeme olan parkenin seçimi bile bir inşaat mühendisliği işidir. Firmamızdan parke seçimi ve uygulamaları için teklif alabilirsiniz.