Lamine Parke Nedir?

Lamine parke, ahşap malzemenin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir. Lamine parkeler genellikle üç katmandan oluşur. 5 – 10 mm kalınlıktaki iki ağaç tabakası ve 2 – 8 mm kalınlıktaki parke yapmaya uygun nitelikteki ahşaptan tabaka damarları birbirine dik gelecek şekilde sıcak preste tutkal ile yapıştırılır.
Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme veya cilalama işlemi gerektirmezler.
Lamine parkenin, laminat parkeden farkı şudur; laminat parkede arada MDF kullanılır, lamine parkede ise aradaki malzeme ahşaptır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır.

Lamine Parkenin Özellikleri

  • Kullanıma hazırdır.
  • Uzun ömürlüdür, dayanıklıdır.
  • Doğanın ve ahşabın sıcaklığını döşendiği mekana taşır.
  • Alttan ısıtmalı mekanlar başta olmak üzere her türlü mekana uygundur
  • Konforludur.
  • Sistre edilmiş ve cilalanmıştır, dolayısıyla döşeme sırasında sistre ve cilaya ihtiyaç duyulmaz. Ancak gerekirse birçok kez sistre cila yapılabilir.
  • Kolay montaj yapılır, mevcut zeminin üzerine de monte edilebilir.
  • Yüksek frekanslı seslerin yutulmasını sağlayarak ses yalıtımlı bir ortam sağlar.
  • Doğada giderek azalan değerli ağaçlar sadece en üstte kullanıldığı için çevre dostudur.
  • Lamine parkeler mikrop ve bakteri barındırmaz ve elektrostatik ortam oluşturmaz.

Lamine Parke Nasıl Uygulanmalı?

Lamine parke yüzer sistem ya da yere yapıştırma tekniği ile uygulanır. Şilteyi serdikten sonra döşeme yönüne karar verin. Kare Formuna yakın mekanlarda ideal döşeme yönü ışığa paralel döşemedir. Dikdörtgen mekanlarda ise panellerin uzun kenara paralel döşenmesi tavsiye edilir. İlk sırayı kısa erkek kenarı traşladıktan sonra, dişi kenarı duvara gelecek şekilde sol köşeden yerleştirmeye başlayın. Sıra sonuna gelecek paneli bir önceki üzerine koyup erkek tarafını duvara dayayarak keseceğiniz yeri ölçün. Panellerin denk geldiği noktadan 14  mm civarında daha kısa keserek son parçayı da ayarlayın Son parçanın 5 cm’den daha kısa olmaması gerekir. Genleşme boşluklarını ayarladıktan sonra panelleri kısa kenarlarından tutkallayarak birleştirin ve ilk sırayı monte edin. Bu işlem sırasında panellerin tam olarak birbirini takip etmesine çok dikkat edin. Özellikle ilk sırada bu son derece önemlidir. Tutkalı dişi tarafın iç kısmına sürün. Bir sonraki sırayı son panelin artakalanı ile başlayarak devam ettirin. Panelleri birbirine geçirmek için plastik takoz kullanın. Son sırayı yaparken panelleri bir önceki sıranın üzerine erkek uç duvara gelecek şekilde yerleştirin. Tam genişlikte bir artık parça ile mesafeyi işaretleyin ve bu parçayı duvar boyunca kaydırarak tüm son sırayı bu şekilde işaretleyin. Panelleri bu noktadan keserek son sırayı ayarlayın. Tutkalı aynı şekilde sürerek birbirlerine monte edin. Son sıranın montajı sırasında da genleşme boşluğu bırakmayı unutmayın. Uygulamayı tamamen bitirdikten sonra süpürgelikleri monte edin. Süpürgeliği asla parkeye sabitlemeyin.

Lamine Parkenin Bakımı Ve Temizliği

Günlük temizlik için sadece kuru paspas ya da elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.
Detaylı temizlikte ise elektrik süpürgesi ardından hafif nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu iş için paspas yerine bez kullanmanız daha uygun olur çünkü paspas parke üzerinde daha fazla su bırakabilir.
Temizlik yaparken amonyak içermeyen yumuşak temizleme maddeleri kullanabilirsiniz.